Przejdź do treści

Kolędy Górnego Śląska – Jesteśmy Stąd

logo_biel

To pierwszy projekt Bożonarodzeniowy, łączący tradycyjne kolędowanie ze współczesną sztuką muzyczną młodych artystów, wywodzących się z Górnego Śląska. Celem jest promocja regionu Górnego Śląska poprzez aktywizację młodych odbiorców Projektu oraz ich rodzin do utrwalania tradycji wspólnego kolędowania, a jednocześnie – kształtowania współczesnej wrażliwości muzycznej. Uświadomienie młodemu pokoleniu wagi powrotu do „korzeni” kulturowych; kształtowanie bogatego wachlarza możliwości rozwoju muzycznego w regionie śląskim. Potrzeba dzielenia się pasją poprzez realizację Projektu, który jest misją społeczno-kulturalną.

Projekt podzielono na 3 etapy, przeznaczone do realizacji w latach 2022 – 2024 i zwieńczone koncertem telewizyjnym oraz pełnym albumem długogrającym oraz promocją w serwisach cyfrowych.

Projekt będzie podsumowanie i rozwinięciem 20 – letniej tradycji Koncertów Bożonarodzeniowych w mieście Racibórz, organizowanych przez realizatorów Projektu. Na przestrzeni minionych lat we wspominanym cyklu koncertów brali udział przedstawiciele estrady muzycznej, będący również naszymi wychowankami, jak m.in. Anna Wyszkoni, Marzena Korzonek a także aktorki teatralne – Oriana Soika i Roksana Lewak. Współpraca przy realizacji Projektu z instrumentalistami i aranżerami najmłodszego pokolenia wybitnie uzdolnionych muzyków, będących m.in. laureatami Polskich Nagród Muzycznych w tym – ,,Fryderyków”.W 2004 roku Telewizja Polska zarejestrowała jeden z naszych pierwszych Koncertów organizowanych w Raciborzu, emitując go wielokrotnie na antenie głównie TVP Katowice. Projekt kierowany jest przede wszystkim do mieszkańców województwa śląskiego – a zakresie jego realizacji do jego najmłodszego pokolenia. Nasz Projekt pn.”Jesteśmy stąd- MY SOM STOND-kolędy Górnego Śląska – wpisuje się w taką dziedzinę kultury, jak: muzyka, literatura, edukacja kulturalna. Pragnie podtrzymywania kultury ludowej we współczesnym jej opracowaniu. Chcemy poprzez realizację naszego Projektu zadbać o upowszechnianie tradycji narodowej, jaką jest wspólne śpiewanie kolęd, zwłaszcza przynależnych do regionu Górnego Śląska. Chcemy spowodować, by tradycja wspólnego kolędowania w Polsce prężnie rozwijała się za sprawą najmłodszego pokolenia Polaków; nowe propozycje pieśni bożonarodzeniowych mają stać się wskazaniem do poszukiwań inspiracji muzycznych i poetyckich. 

Magia świąt zaklęta w dźwiękach, autorski tekst i muzyka oraz aranżacja – artyści Górnego Śląska wywodzący się z zespołu wokalnego Miraż, nagrali pierwszy singiel otwierający projekt “Jesteśmy Stąd – MY SOM STOND”.

Inicjatorkami projektu są Maria Biskup, organizatorka licznych wydarzeń kulturalnych oraz Hania Hołek, piosenkarka i songwriterka: “To projekt łączący tradycyjne kolędowanie ze współczesną kulturą młodych artystów, wywodzących się z Górnego Śląska. To misja, potrzeba dzielenia się pasją, powrót do korzeni, a przy tym promocja regionu śląskiego oraz najważniejsze: wspólne kolędowanie. “Pandemia zatrzymała plany nagraniowe, ale po czasie okazała się również motorem napędowym do wspólnego muzycznego działania w rodzinnych stronach. Nasze ‘pochodzenie’ było inspiracją do tytułowej nazwy oraz idei projektu”.

Singlowi towarzyszy teledysk z udziałem artystów. W planach jest nagranie kolejnych utworów, a docelowo wydanie albumu długogrającego. W projekcie biorą udział uczestnicy “Koncertów Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych” z utworami Elżbiety i Andrzeja Biskupów. Pierwsze utwory ich autorstwa powstały pod koniec lat 90., tuż po powodzi tysiąclecia: “Wszelkie poczynania niosły ze sobą potrzebę wypowiedzenia emocji, które przybrały kształt słowa i muzyki, ofiarowanej na czas Bożego Narodzenia. Kolejne edycje świątecznych koncertów, płyta charytatywna i wiele innych projektów stały się przyczynkiem do sukcesywnego wzbogacania autorskich utworów świątecznych, które w roku 2022 układają się w zbiór 50 utworów” – mówią twórcy.

“Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych” to wydarzenie, które niezmiennie, od ponad 20 lat, gromadzi liczną publiczność w parafii św. Mikołaja w Raciborzu, gdzie proboszczem jest ks. Adrian Bombelek. Pieśni, które dotychczas mogliśmy usłyszeć na żywo podczas koncertów, zyskają w projekcie nowe brzmienie. Pierwszy singiel został nagrany w Radiu Opole pod czujnym okiem uznanego realizatora dźwięku Andrzeja Czubińskiego, jednego z twórców legendy Studia M. Autorem aranżacji do utworu jest wybitny pianista, kompozytor i producent Paweł Harańczyk, który ma na koncie współpracę z wieloma znakomitymi artystami polskiej sceny muzycznej. Zapraszamy do śledzenia naszych social mediów, gdzie będą pojawiać się wszystkie informacje dotyczące projektu.

“Rozkołysana rytmem budzi się nadzieja. I kruszy złości, i miłość zwiastuje (…)”